فواید و خواص ماهی سالمون

به گزارش وبلاگ شخصی من، یکی از اصلی ترین و مهمترین مواد غذایی مفید در جهان ماهی است. از جمله ماهی های مفید ماهی سالمون است. در این مقاله قصد داریم شما را با خواص ماهی سالمون آشنا نماییم. با ما همراه باشید.

فواید و خواص ماهی سالمون

خواص ماهی سالمون

1- خواص ماهی سالمون برای مغز و اعصابماهی سالمون به سبب داشتن امگا 3 عملکرد و بازدهی مغز را بالا می برد و حافظه را تقویت می کند. همچنین به دلیل داشتن ویتامین A، ویتامین D و سلنیوم سیستم عصبی را از خطرات مربوط به پیری حفاظت می کند. به همین دلیل ماهی سالمون حتی برای درمان افسردگی نیز مفید است. اضافه کردن ماهی سالمون به برنامه غذایی به دلیل وجود امگا 3 در آن برای مدت طولانی از بروز آلزایمر پیشگیری کرده و آن را درمان می کند.

2- خواص ماهی سالمون برای سلامت عمومی بدنبدن به طور مرتب به ویتامین D نیاز دارد. کمبود ویتامین D باعث بروز بیماری هایی از جمله سرطان، ام اس، بیماری های قلبی و آرتریت روماتوئید می شود. با مصرف یک وعده ماهی سالمون چیزی بیشتر از نیاز روزانه بدن به ویتامین D تامین می شود. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در ماهی سالمون مانند کارتنوئید بدن را در برابر رادیکال های آزاد حفظ می کند.

3- سلامت استخوان ها و مفاصلویتامین D موجود در ماهی سالمون پوکی استخوان را کنترل می کند. فرآیندی که در آن بافت استخوانی می شکند را تحلیل استخوان می گویند. در تحلیل استخوان التهاب نقش مؤثری دارد. یکی از مواد غذایی طبیعی ضد التهاب ماهی سالمون است. مصرف ماهی سالمون به دلیل داشتن امگا 3 راهی برای قوی نگه داشتن استخوان هاست.

ماهی سالمون سرشار از کلسیم، امگا 3 و پروتئین هایی است که برای حفظ استخوان ها بسیار مفید هستند. این مواد می توانند به ساختن کلاژن غضروف کمک کنند و به این ترتیب به درمان علائم آرتروز پرداخته و باعث کاهش خطر ابتلا به آرتروز می شوند.

4- خواص ماهی سالمون برای سلامت قلبمصرف ماهی سالمون به طور مرتب به سبب داشتن اسید چرب امگا 3 باعث کاهش خطر تصلب شراین و التهاب سیستماتیک می شود.

زمانی که به دلیل سخت شدن شریان ها به قلب برای پمپاژ کردن خون فشار وارد شود، حمله قلبی اتفاق می افتد. به منظور جلوگیری از این مسئله بایستی مواد سخت کننده رگ ها را دور و آزاد نماییم. مواد معدنی و اسید چرب امگا 3 در ماهی سالمون باعث می شود پلاک هایی که باعث سخت شدن رگ ها و در نتیجه حمله قلبی می گردند، رفع شوند.

5- خواص ماهی سالمون برای پوست و موبه دلیل وجود امگا 3، آنتی اکسیدان های کارتنوئید و آستاگزانتین که در ماهی سالمون یافت می شود مصرف این ماهی می تواند پوست را انعطاف پذیر و درخشان نماید. همچنین باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد می شود که از علل پیری و بیماری هستند.

مو هایی سالم و قوی نتیجه پوست سر سالم است. اسید های چرب امگا 3 موجود در ماهی سالمون برای سلامت پوست سر بسیار مفید است. همچنین ماهی سالمون با آهنی که در خود دارد می تواند اکسیژن را به پوست کف سر برساند.

6- سالمون ماهی ضد سرطاناسید چرب امگا 3 موجود در ماهی سالمون علاوه بر اینکه از بروز سرطان به میزان زیادی پیشگیری می کند، تومور ها را نیز از بین می برد. از جمله تومور هایی که به وسیله امگا 3 موجود در ماهی سالمون از بین می فرایند عبارتند از:

سرطان پوست

سرطان پروستات

سرطان کبد

سرطان پستان

تومور های مغزی بدخیم

7- تاثیر ماهی سالمون در بهبود بیناییسندرم خشکی چشم و علائم تباهی لکه زرد که مربوط به پیری است با مصرف ماهی سالمون مرتفع می شود. ماهی سالمون با امگا 3 موجود در خود باعث بهبود مایعات داخل چشم شده و فشار چشم بالا را کاهش می دهد. برای رشد چشم در نوزادان نیز مصرف ماهی سالمون به دلیل وجود امگا 3 ضروری است.

8- تاثیر مصرف ماهی سالمون در فشار خوناختلالات گردش خون باعث بالا رفتن فشار خون می شود. این اختلالات در جمع شدن پلاک ها، تنگ شدن و سفت شدن عروق نقش دارند که ناشی از کلسترول بالاست. خواص مصرف ماهی سالمون به کنترل فشار خون بالا کمک می کند.

9- خواص ماهی سالمون برای جنینماهی سالمون علاوه بر اینکه برای بزرگسالان و بچه ها مفید است برای جنین موجود در شکم مادر نیز مؤثر است. مصرف ماهی سالمون در طول دوره بارداری به سبب اسید های چرب امگا 3 و مواد معدنی که دارد، باعث تقویت مغز جنین می شود.

10- تاثیر مصرف ماهی سالمون بر یادگیریتوصیه می شود بچه ها زیر 5 سال به طور مرتب از ماهی سالمون تغذیه کنند. امگا 3 موجود در ماهی سالمون به رشد بچه ها کمک می کند و عملکر مغز را در آن ها بخصوص عملکرد شناختی را تقویت می کند.

11- خاصیت ماهی سالمون در درمان هپاتیت Cامگا 3 موجود در ماهی سالمون به درمان هپاتیت C کمک می کند.

12- خواص ماهی سالمون برای کاهش وزنمصرف ماهی سالمون نقش مهمی در کنترل افزایش وزن دارد. بازدهی تمرینات ورزشی به وسیله امگا 3 موجود در ماهی سالمون بالا می رود. همچنین پروتئین هایی که در ماهی سالمون موجود است، تأثیر مثبتی در شکل دهی عضلات بدن دارد.

13- تاثیر ماهی سالمون بر سلامت کلیه هاعملکرد کلیه ها به وسیله امگا 3 که در ماهی سالمون به میزان زیادی یافت می شود، بهبود می یابد. در نتیجه کلیه می تواند به خوبی مواد غیر ضروری بدن را خارج نماید.

حرف آخرنکته قابل ذکر این است که هرچقدر ماهی سالمون از منابع طبیعی و وحشی گرفته شده باشد، ترکیبات آن به ویژه امگا 3 موجود در آن کیفیت بیشتری دارند. ماهی های سالمون پرورشی به جیوه آلوده شده اند و مصرف زیاد آنها موجب مسمومیت ناشی از جیوه می شود. در زمان خرید ماهی سالمون به این موارد توجه نمایید:

چشم های ماهی شفاف باشند.

رنگ آن یکدست و بدو نقاط تیره باشد.

گوشت ماهی سفت و انعطاف پذیر باشد و با فشار دادن به حالت اولیه برشود.

رنگ آبشش های آن قرمز روشن باشد و بوی تازگی دهد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "فواید و خواص ماهی سالمون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید و خواص ماهی سالمون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید