مرگبارترین روز در تاریخ بشریت

به گزارش وبلاگ شخصی من، شاید باورش سخت باشد، ولی مرگبارترین روز در تاریخ حیات بشریت، نتیجه یک فاجعه طبیعی بوده است.

مرگبارترین روز در تاریخ بشریت

به گزارش خبرآنلاین به نقل از sciencealert، در طول تاریخ، انسان ها به شیوه های متعددی باعث نابودی یکدیگر شده اند؛ از سلاح های هسته ای گرفته تا آلودگی های مختلف و توسعه عوامل بیماری زا و مرگبار...

گرچه نمی توان با قاطعیت دراین باره صحبت کرد؛ ولی طبق بسیاری از روایات، مرگبارترین روز در تاریخ حیات بشریت، نتیجه یک فاجعه طبیعی بوده است. صبح روز 23 ژانویه سال 1556، زمین لرزه عظیمی در استان شاآنشی چین که در آن موقع مهد تمدن چین به حساب می آمد، رخ داد.

این زلزله تنها چند ثانیه به طول انجامید، ولی طبق برآورد های اجرا شده، به شکلی مستقیم باعث مرگ 100 هزار نفر شد و در پی آن، رانش زمین، ایجاد چاله های عمیق، وقوع آتش سوزی، مهاجرت و قحطی، در مجموع منجر به مرگ 830 هزار نفر گشت.

اگر چه این رقم به مقدار کل تلفات حوادث مهمی مثل جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم یا حتی شیوع بیماری های همه گیر، قحطی و سیل، قابل ملاحظه نیست، ولی باید این را درنظر داشت که این حجم از ویرانی و مرگ در زلزله شاآنشی که از آن به عنوان زمین لرزه جیاجینگ نیز یاد می گردد (چرا که در زمان سلطنت امپراطور جیاجینگ از سلسله مینگ رخ داده بود)، تنها در یک روز رخ داده و از آن به عنوان مرگبارترین زلزله ثبت شده در تاریخ یاد می گردد.

فجایع بعد از زلزله مخرب 8 ریشتری

تصور می گردد که شدت این زمین لرزه بین 8 تا 8.3 ریشتر بوده و البته قبل و بعد از آن، زمین لرزه های به مراتب قوی تری نیز به وقوع پیوسته، ولی با درنظر داشتن زمین شناسی و طراحی شهری منطقه در آن موقع، زلزله شاآنشی، باعث تخریب گسترده ای در شهر های اطراف از جمله هواشیان، وینان و هواین نیز شده بود.

Local Annals بر پایه گزارش History.com ویرانی های این زلزله را با جزئیات حیرت آوری توصیف می نماید. در این گزارش به این نکته اشاره شده که حتی موقعیت مکانی کوه ها و رودخانه نیز بعد از این زمین لرزه تغییر نموده بود.

دراین باره می خوانیم: در بعضی از منطقه ها، زمین ناگهان بالا آمده و تپه های جدیدی ایجاد شده بود و یا فرورفتگی زمین، باعث ایجاد دره های جدیدی شده بود. در بخش هایی دیگر، نهر های آب در یک لحظه از زمین فوران نموده و یا با شکست زمین، چاله های عمیقی ایجاد شده بود. کلبه ها، خانه ها، معابد و دیوار های شهر به ناگهان فرو ریختند.

طبق گزارش های ثبت شده، شکاف هایی در بخش هایی از زمین ایجاد شده بود که بیش از 18 متر عمق داشتند. گفته می گردد که در هواشیان، تک تک ساختمان ها فروریخته و حدود 60% از جمعیت ساکن در نزدیکی مرکز زمین لرزه کشته شدند.

چه چیزی این زلزله را تا این حد مرگبار کرد؟

مرکز این زمین لرزه در دره رودخانه وی واقع شده بود که از نظر جغرافیایی موقعیت منحصر به فردی دارد؛ چرا که از فلات لوئس در بخش شمال- مرکز چین می گذرد. این فلات که دقیقا پائین صحرای گبی واقع شده است، از بادرفت (رسوبی مانند گل و لای که از تجمع گرد و غبار هایی که به وسیله باد از بیابان فرسایش یافته بلند می گردد، تشکیل شده است) پوشانده شده است.

امروزه این فلات به خاطر داشتن رانش های منظم و مرگبار معروفیت دارد؛ ولی در آن دوران، خانه های زیادی مستقیما در داخل صخره های نرم بادرفتی ساخته شده بودند که به نوعی غار های مصنوعی به نام یائودانگ بودند. در زمان وقوع این زلزله در ساعات اولیه روز، بسیاری از این یائودانگ ها فروریختند و افراد زیادی در داخل آن ها مدفون شدند و رانش زمین به شکلی گسترده در سراسر فلات رخ داد. بحث تنها یائودانگ ها در میان نبود؛ چرا که ساختمان های زیادی در شهر هایی که در آن موقع از سنگ های سخت ساخته شده بودند نیز فرو ریختند و ریزش آن ها هم ویرانی های زیادی را به بار آورد.

چه چیزی باعث وقوع این زلزله شد؟

سه خط گسل اصلی در این منطقه وجود دارد: گسل هواشان شمالی، گسل پیدمونت و گسل ویهی. آنالیز زمین شناسی در سال 1998 حکایت از آن داشت که در زلزله سال 1556 این منطقه، گسل هواشان شمالی نقش پررنگی را ایفا می کرد. محققان دانشگاه پکن در این باره گفته اند: بزرگی مقیاس و جابجایی در این زلزله، از هر نظر در تاریخ این منطقه بی نظیر بوده است. ما باید پتانسیل گسل های فعال را مدنظر داشته باشیم و برای یک زلزله بزرگ احتمالی دیگر در این منطقه آماده باشیم؛ چرا که این گسل ها در حال حاضر فعال هستند.

طبق گزارش History.com، زلزله شاآنشی الهام بخش تحقیق و آنالیز درباره دلایل وقوع زلزله و راه چاره های مفید برای به حداقل رساندن آسیب ها و خسارات آینده ایجاد شده به وسیله این فاجعه طبیعی بوده و پس از وقوع این زمین لرزه، ساختمان های سنگی به دست فراموشی سپرده شده و از مواد نرم تر و مقاوم تر در برابر زلزله، مثل بامبو و چوب برای ساخت منازل استفاده شده است.

از آنجا که با گذر زمان بشریت بیشتر به سمت رقم زدن فجایع زیست محیطی و انسانی پیش می رود، تا حدودی غیرقابل باور است که فکر کنیم مرگبارترین روز تاریخ کره زمین، در پی یک سانحه طبیعی رقم خورده و نه به دست انسان ها.

منبع: فرارو

به "مرگبارترین روز در تاریخ بشریت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگبارترین روز در تاریخ بشریت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید