معمای وجود یک چکّش در دل سنگ 100 میلیون ساله!

به گزارش وبلاگ شخصی من، معمای این یافتۀ باستان شناسی خیلی سرراست و در عین حال خیلی پیچیده و اعجاب انگیز است: یک ابزار ساختۀ دست انسان که درون سنگی به قدمت چند میلیون سال گیر افتاده است!

معمای وجود یک چکّش در دل سنگ 100 میلیون ساله!

وبلاگ شخصی من | ماه ژوئن 1936، اِما زادی هان و همسرش مَکس اِدموند هان، حین پیاده روی در امتداد رِد کریک در شهر کوچک لندن در استان تگزاس آمریکا یک کشف غیرعادی کردند: یک تکه چوب از چیزی که به ظاهر یک سنگ باستانی بود، بیرون آمده بود. داستان اینطور روایت شده است که ده سال بعد، پسر آن ها از سر کنجکاوی این سنگ را شکست تا درون آن را ببیند. چیزی که درون سنگ یافت چکش بود، اما عجیب این بود که چکش درون این سنگ مدرن بود.

به گزارش وبلاگ شخصی من ، این کشف به سرعت برای محققان و مردم عادی به یک شگفتی رازآمیز تبدیل شد. چطور ممکن است یک ابزار مدرن ساختۀ دست بشر در درون سنگی گیر افتاده باشد که شکل گیری اش به دورۀ کرتاسه (یعنی بیش از 100 میلیون سال قبل) برمی گردد؟

سر فلزی چکش حدودا 15 سانتیمتر طول و 2.5 سانتیمتر عرض دارد و بنابراین احتمالا نه برای کار های بزرگ و سخت بلکه برای ظریف کاری هایی روی فلز به کار می رفته است.

معروفیت این شیء عجیب زمانی بیشتر شد که کارل ادوارد باو (Carl Edward Baugh) آن را خرید و گفت که این شیء سندی برای اثبات این نظریه است که کرۀ زمین بیشتر از 7 هزار سال عمر ندارد و تخمین های چند میلیون ساله دربارۀ عمر زمین اشتباه هستند.

البته دانشمندان هرگز دیدگاه عجیب باو را در مورد طول عمر زمین به عنوان یک دیدگاه علمی نپذیرفته اند. آن ها توضیح دیگری برای این یافته دارند. قوی ترین احتمالی که دانشمندان در مورد این شیء عجیب در فکر دارند این است که مواد این سنگ به صورت محلول بوده اند و بعد از اینکه چکش در این محلول افتاده، مواد معدنی در طراف آن سفت شده اند و آن را در خود محصور کرده اند.

به تعبیر دیگر، احتمالی که دانشمندان در نظر می گیرند این است که با وجود این که سنگ اصلی قدمت چند میلیون ساله دارد، اما موادش قابل حل بوده اند و سفت شدن این موادِ قابل حل لزوما یک پدیدۀ باستانی نیست.

این چکش احتمالاً یک قرن پیش از دست یک معدنچی به زمین افتاده و پس از آن، مواد معدنی محلول در آب در اطراف آن به شکل یک سنگ شکل گرفته اند.

منبع: iflscience

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "معمای وجود یک چکّش در دل سنگ 100 میلیون ساله!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای وجود یک چکّش در دل سنگ 100 میلیون ساله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید