نخست وزیر عراق: خواسته های مشروع معترضان را پیگیری می کنیم

به گزارش وبلاگ شخصی من، راهکار های جادویی وجود ندارد و دولت نمی تواند آرزوهای شهروندان را تنها در یک سال برآورده کند. ما بیکاری را به وجود نیاوردیم و زیر ساخت های ویران را به ارث بردیم.

نخست وزیر عراق: خواسته های مشروع معترضان را پیگیری می کنیم

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق بامداد آدینه در پیغامی تلویزیونی به موضوع تحولات اخیر در این کشور پرداخت و با حمایت از برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز گفت: بعضی پیروز شدند تا تظاهرات را از راستا مسالمت آمیز آن خارج نمایند.

به گزارش اسکای نیوز، عبدالمهدی اضافه نمود: بعضی شعارها، کوشش برای مصادره اعتراض ها و تضییع خواسته های مآغاز آن را آشکار کرد.

نخست وزیر عراق گفت: ما امروز میان دو انتخاب آبادانی و ویرانی قرار داریم و انتخاب این است که می خواهیم کشور را بسازیم.

وی اضافه نمود: تجربه های بسیاری آزموده ایم تا به قانون اساسی دموکراتیک که مردم به آن رأی دادند، برسیم.

عبدالمهدی خطاب به مردم عراق گفت: به آن هایی که می خواهند شما به عقب برگشته و دوباره دولت نظامی را تجربه کنید، توجهی نکنید.

وی گفت: به آن هایی که می خواهند شما را مأیوس و کشور را نابود نمایند نیز اجازه ندهید بر شما حکومت نمایند.

عبدالمهدی با بیان اینکه ما می خواهیم با اخلاص خدمت و کار کنیم، گفت: برای اینکه مردم حق و خواسته خود را بیان نمایند، هیچ مانعی وجود ندارد.

نخست وزیر عراق همچنین در بخش دیگری از پیغام خود به تصمیماتی که برای رفاه مردم اتخاذ شده اشاره نمود و گفت: ما برنامه ای برای پرداخت حقوق به خانواده های کم درآمد داریم.

وی توضیح داد: از ابتدا آغاز به اجرای اصلاحات مالی برای اشتغال زایی جوانان کردیم. ما هرگز به شما وعده های تو خالی نداده و راهکار هایی مقطعی ارائه نکردیم. باید ابتدا زندگی را در استان های مختلف به شرایط عادی برگردانیم و به قانون احترام بگذاریم.

عبدالمهدی با اشاره به اجرای منع آمد و شد در پایتخت نیز گفت: گزینه های امنیتی مانند منع آمد و شد همانند داروی تلخ است.

وی در ادامه گفت: پیشنهادهایی برای اصلاح قانون انتخابات که از سهم خواهی ها ممانعت می نماید ارائه کردیم. ما باید کوشش بیشتری برای مقابله بافساد در همه نقاط کشور انجام دهیم.

عبدالمهدی همچنین به کشته ها و زخمی های ناآرامی های سه روز گذشته در بعضی نقاط عراق اشاره نمود و گفت: ما قوانین محکمی برای جلوگیری از بکارگیری خشونت شدید وضع کردیم و کمیته های قانونی برای تضمین عدم بکارگیری خشونت علیه تظاهرات نمایندگان تشکیل دادیم.

وی در مورد بازداشت معترضان نیز گفت: با مراجع قضایی توافق کردیم تا آن هایی که جرایم جنایی مرتکب نشدند، آزاد شوند.

نخست وزیر عراق اضافه نمود: ما همه خواسته های مآغاز معترضان را پیگیری و به آن ها پاسخ خواهیم داد.

عبدالمهدی در ادامه گفت: راهکار های جادویی وجود ندارد و دولت نمی تواند آرزوهای شهروندان را تنها در یک سال برآورده کند. ما بیکاری را به وجود نیاوردیم و زیر ساخت های ویران را به ارث بردیم.

وی همچنین اضافه نمود: من مسئولیت کشور را در مرحله کنونی می پذیرم و آن هایی که گمان می نمایند از مجازات به دور هستند اشتباه می نمایند و ما به اجرای قانون پایبندیم.

نخست وزیر عراق در خاتمه از مردم و نیروهای امنیتی که در جهت برگزاری مسالمت آمیز تظاهرات کوشش کردند، تشکر کرد.

شماری از استان های عراق از جمله مراکز استان های ذی قار، میسان، القادسیه، واسط، بابل، نجف اشرف، کربلای معلی، بصره، المثنی، دیاله و حتی کرکوک از روز سه شنبه گذشته شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به وضعیت نامناسب خدمات عمومی، نبود فرصت های شغلی و فساد اداری بود و در جریان آنها نیز شماری از معترضان کشته و زخمی شدند.

مناطق شرقی بغداد به خصوص شهرک صدر و الشعله هم سه شنبه شب صحنه اغتشاشات گسترده ای بود که منجر به آتش زدن چندین حلقه لاستیک خودرو و بستن خیابان تا پاسی از شب شد و صدای تیراندازی های هوایی و نامنظم آرامش عمومی مردم را برهم زد.

بعضی از تظاهرنمایندگان نیز با اعمال خشونت های عمدی با آتش زدن لاستیک و بستن خیابان ها و تیراندازی های هوایی و بی هدف، جوی از وحشت را در این شهرک ایجاد کردند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "نخست وزیر عراق: خواسته های مشروع معترضان را پیگیری می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر عراق: خواسته های مشروع معترضان را پیگیری می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید