چقدر درباره تاجیکستان می دانید؟

به گزارش وبلاگ شخصی من، سلام نو: تاجیکستان با نام رسمی جمهوری تاجیکستان در آسیای میانه قرار گرفته است و کشوری کوچک و محصور در خشکی است که تقریبا نه و نیم میلیون نفر جمعیت دارد. زبان رسمی این کشور فارسی تاجیکی بر اساس الفبای سیریلیک است و زبان روسی به عنوان زبان ارتباطات بین المللی تاجیکستان تایید شده است. دوشنبه مرکز تاجیکستان بزرگترین شهر این کشور است و هر سال مردم زیادی را از داخل و خارج از کشور به خود جذب می نماید. با ما همراه باشید تا درباره جاذبه های گردشگری کشور تاجیکستان بیشتر بدانید.

چقدر درباره تاجیکستان می دانید؟

چه جاذبه های گردشگری در تاجیکستان قرار دارند؟

  • پنجیکنت(penjikent): منطقه پنجیکنت یک منطقه تاریخی و در گذشته جزو یکی از شهرهای سرزمین سغدیانا بوده است. امروزه این منطقه، پامپی آسیای میانه نام دارد و در شمال غربی تاجیکستان قرار گرفته است. بازدید از این منطقه اطلاعات زیادی را درباره زندگی مردم در گذشته به شما منتقل می نماید. بعلاوه موزه هایی کوچک اما پر از آثار باستانی در این منطقه قرار دارند.
  • دوشنبه: دوشنبه مرکز و بزرگترین شهر تاجیکستان است. این شهر که قبلا در انحصار اتحاد جماهیر شوروی بود هنوز هم نشانه هایی از این دوران را در خود دارد. خیابان رودکی مهم ترین خیابان دوشنبه است و به علت رشد مالی که در این شهر وجود دارد، پارک ها، رستوران ها، موزه ها و کتابخانه های بسیار زیادی در آن قرار گرفته اند. رنگ پاستیلی که سبکی از نئوکلاسیک است هنوز هم بر روی ساختمان های موجود در شهر دیده می گردد.
  • تئاتر اپرا و باله: تئاتر اپرا و باله در تاجیکستان مکان بسیار مناسبی برای افرادی است که به هنرهای نمایشی و موسیقی علاقه مند هستند. شما می توانید با بازدید از تئاتر اپرا و باله با فرهنگ مردم تاجیکستان بیشتر آشنا شوید. این تالار در شهر دوشنبه بنا شده است.
  • قلعه حصار: قلعه حصار در 30 کیلومتری شهر دوشنبه قرار گرفته است و به علت نمایش بخشی از فرهنگ و تمدن تاجیکستان اهمیت بسیار زیادی برای مردم این کشور دارد. در سال 1324 پس از حمله روسیه به تاجیکستان قسمت هایی از این قلعه از بین رفتند و تنها قسمت کوچکی از برج های دوقلو قلعه برجای مانده اند.
  • دریاچه کولی کالون: اگر به طبیعت و بازدید از مکان های طبیعی علاقه مند هستید از دریاچه کولی کالون بازدید کنید. این دریاچه بسیار زیبا که مجموعه ای از سه دریاچه یخچالی است در غرب تاجیکستان و در جنوب غربی استان سغد قرار گرفته است. این دریاچه حدودا 50 کیلومتر با منطقه پنجیکنت فاصله دارد پس به راحتی می توانید از زیبایی های این دو مکان با هم لذت ببرید. طبیعت فوق بکر اطراف دریاچه کولی کالون منطقه بسیار مناسبی را برای کمپینگ و چادر زدن به وجود آورده است.
  • سد نورک: سد نورک بر روی رودخانه وخش قرار گرفته است. رودخانه وخش یکی از بزرگترین رودهای تاجیکستان است و به سد خاکی نورک منتهی می گردد. جالب است که بدانید نورک با 300 متر ارتفاع مرتفع ترین سد دنیا بعد از سد جین پینگ آی در چین است. این سد که در سال 1972 به منظور فراوری برق راه اندازی شد در 80 کیلومتری شهر دوشنبه قرار گرفته است. بازدید از این سد برای عموم آزاد نیست و فقط با اخذ مجوز می توانید از این سد شگفت انگیز بازدید کنید.
منبع: دیجیاتور

به "چقدر درباره تاجیکستان می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر درباره تاجیکستان می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید