کارگردان سینما: فیلم های قبل از کرونا به درد بعد از آن نمی خورند!

به گزارش وبلاگ شخصی من، حجت قاسم زاده اصل کارگردان فیلم سینمایی روز ششم معتقد است با توجه به تغییر دغدغه ها و دلمشغولی های مردم، فیلم های قبل از کرونا به درد پس از این بحران نمی خورند.

کارگردان سینما: فیلم های قبل از کرونا به درد بعد از آن نمی خورند!

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ شخصی من، حجت قاسم زاده اصل کارگردان فیلم سینمایی روز ششم درباره شرایط اکران این فیلم گفت: شرایط نیمه تعطیل سینما ها در یکسال گذشته باعث شده است که عادت سینما رفتن از سر مردم برود و بعید می دانم به این زودی، مجدد مخاطبان به سینما بازگردند.

وی ادامه داد: بحرانی که با آن روبرو هستیم، بحرانی ناشناخته است که تنها مختص به ما هم نیست. در این مدت هم مردم عادت نموده اند که فیلم را در خانه ببینند. اتفاقی که فی نفسه هم بد نیست، اما بعید است به این زودی مجدداً شاهد تغییر این عادت در مخاطبان باشیم.

فیلم های قبل از کرونا به درد بعد از کرونا نمی خورند

این کارگردان سینما تأکید کرد: حتی از منظری معتقدم فیلم هایی که قبل از کرونا ساخته شده اند، به درد بعد از کرونا نمی خورند. موضوع و ساختار این آثار و روابط درون روایت آن ها به کل تغییر نموده است. از یک دست دادن ساده بگیرید تا روابط دیگر. فاصله عمیقی میان مردم امروز با روزگار قبل از کرونا ایجاد شده و دغدغه ها و دلمشغولی های آن ها تغییر نموده است.

قاسم زاده اصل با اشاره به حدود 300 فیلم مانده در صف انتظار اکران هم گفت: از قبل از کرونا هم سینمای ایران با بحران اکران روبرو بود. پیش تر هم فیلم های خاصی که همه از محتوای آن ها خبر داریم، با حمایت های خاص به فروش های میلیاردی می رسیدند. اگر بخواهیم بعد از این هم با همان سیستم سینماداری پیش برویم و تفکر قائل به علاقه مردم به فیلم های کمدی همچنان بخواهد حاکم باشد، فکر نمی کنم اتفاق خوبی در انتظار ما باشد. همین تفکر پیش از کرونا داشت سینما را نابود می کرد و از این منظر کرونا سینمای ما را از دست این تفکر نجات داد و اعلام ورشکستگی کامل سینمای ایران را به تأخیر انداخت!

وی اضافه کرد: سینمای ایران یک سینمای ژانرکُشی شده بود. هیچ تنوعی در فیلم ها نداشتیم. سینمای ما در راستا ورشکستگی بود که کرونا آن را به تأخیر انداخت. بعد از کرونا باید ببینم آیا این هوش در مدیران ما وجود دارد که راه تازهی در پیش بگیرند؟ شخصاً بعید می دانم و به همین علت هم افق روشنی پیش روی سینمای ایران متصور نیستم.

این کارگردان سینما درباره سیاست های حمایتی دولت برای فعالیت سینما ها در دوران کرونا گفت: در این مدت سینما ها زمانی که باز بوده اند، با ظرفیت یک سوم امکان فعالیت داشتند و دولت هم وعده حمایت هایی را داد که نمی دانم تا چه میزان محقق شده است. طرف دیگر فیلمسازانی هستند که طبیعتاً می خواهند فیلم هایشان بیشتر دیده شوند و فروش بهتری داشته باشند. همه منتظر تغییر این شرایط هستند، اما معتقدم ما هیچگاه به دوران پیش از کرونا بازنخواهیم گشت. پس از واکسیناسیون هم فکر می کنم کرونا همچنان با ما باقی خواهد ماند. دنیا تغییر نموده است و بعضی از ما اصرار داریم مقاومت کنیم تا شاید به دنیا قبل، بازگردیم.

پلتفرم ها با پول ناچیز صاحب فیلم ها می شوند!

قاسم زاده اصل ادامه داد: در این شرایط تازه شاید اکران آنلاین یک راه نجات برای سینمای ایران باشد، اما فقط شاید. ما با پلتفرم هایی روبرو هستیم که عملاً فیلم ها را با ارقام بسیار ناچیز خریداری می نمایند و با پرداخت پول بسیار کم، صاحب یک فیلم می شوند! بعد هم برای آن بلیت فروشی می نمایند، در حالی که مخاطبی که مشترک یک پلتفرم است، نباید ملزم به خریداری بلیت برای دیدنی یک فیلم گردد. طبیعتاً آن مخاطب منتظر می ماند تا یک ماه بعد، نسخه خانگی فیلم را به صورت رایگان و مبتنی بر حق اشتراکی که پرداخت نموده است روی پلتفرم دیدن کند.

وی توضیح داد: آینده سینما در حال حرکت به سمت نمایش خانگی است و تنها فیلم های بیگ پروداکشن و یا ژانر وحشت هستند که در سینما ها اکران می شوند. ما هنوز خود را برای دنیا تازه آماده ننموده ایم و نمی خواهیم قبول کنیم که قرار نیست این شرایط تمام گردد. فکر می کنیم اگر شرایط به قبل از کرونا برگردد همه چیز خوب می گردد در حالی که در همان شرایط هم شرایط سینما بد بود، همان زمان هم فیلم های پرفروش ما مطرب و هزارپا و رحمان 1400 بود که با هر نگاه و مرامی فیلم های بدی هستند. سینماداران ما، اما هنوز منتظر بازگشت فیلم های شبیه مطرب هستند!

این کارگردان سینما درباره امکان عرضه اینترنتی فیلم روز ششم تأکید کرد: با شرایط فعلی حتماً حاضر نیستم، اما در شرایط درست، بله آن را عرضه اینترنتی خواهیم کرد. در شرایط استثماری امروز که بر پلتفرم ها حاکم است، عرضه اینترنتی فیلم ها غلط است و تنها منجر به سود بیشتر پلتفرم ها می گردد.

وی در سرانجام عنوان نمود: من فیلمم را ساخته ام تا دیده گردد و طبیعتاً امید دارم که شرایط مطلوب آن فراهم گردد. بنابر اعلام متولیان، تا حوالی زمستان سال جاری ما همچنان درگیر واکسیناسیون کرونا خواهیم بود و بعید است در آینده نزدیک تغییری رخ دهد. همه درون چرخه ای گرفتار شده ایم که برای ورود به آن آمادگی نداشتیم. اینکه برای آینده چه باید کرد را من هم نمی دانم، اما مطمئنم که دیگر به روز های قبل از کرونا بازنخواهیم گشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کارگردان سینما: فیلم های قبل از کرونا به درد بعد از آن نمی خورند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگردان سینما: فیلم های قبل از کرونا به درد بعد از آن نمی خورند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید