کولاک برف و خطر ریزش بهمن در ارتفاعات، شرایط برای کوهنوردی نامساعد است

به گزارش وبلاگ شخصی من، صادق ضیاییان، با توجه به بارندگی های اخیر درباره شرایط جوی کوهستان و ارتفاعات کشور اظهار کرد: طی امروز (27 بهمن) تداوم فعالیت سامانه بارشی برای زاگرس مرکزی و جنوبی همراه با بارش شدید برف و وزش باد شدید و کولاک پیش بینی می گردد.

کولاک برف و خطر ریزش بهمن در ارتفاعات، شرایط برای کوهنوردی نامساعد است

وی ادامه داد: بارش تناوبی برف در ارتفاعات مرکزی کشور و ارتفاعات شمال شرق و شرق همراه با وزش باد شدید در ارتفاعات شمال غرب و ارتفاعات البرز ابرناکی و مه آلودگی، بارش برف، کولاک و وزش باد شدید مورد انتظار است.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: روز آدینه (28 بهمن) بارش پراکنده برف در البرز مرکزی، ارتفاعات شمال شرق و شرق بعلاوه ارتفاعات کرمان وزش باد گاهی شدید مهمترین پدیده جوی منطقه ها کوهستانی کشور است.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با تاکید بر حجم بارش ها در ارتفاعات کشور ادامه داد: طی آدینه با توجه به حجم بارش برف در منطقه ها کوهستانی، به ویژه بارش های سنگین در ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی ، احتمال وقوع بهمن در مسیرهای مستعد وجود دارد. علاوه بر این وزش باد گاهی باد شدید منجر به کولاک سطحی می گردد.

وی ادامه داد: طی روز شنبه (29 بهمن) نیز جوی غالبا پایدار در بیشتر منطقه ها کشور همراه با وزش باد مورد انتظار است.

ضیاییان درباره شرایط جوی ارتفاعات شمال تهران اظهارکرد: طی روز پنجشنبه ابرناکی و بارش تناوبی برف و وزش باد شدید، کولاک و احتمال وقوع بهمن در مسیرهای مستعد و روز آدینه کاهش ابر، سرمای شدید صبح و احتمال مه و گاهی وزش باد شدید پیش بینی می گردد.

وی برای جلوگیری از آسیب ها و مخاطرات ناشی از حاکمیت این پدیده جوی در ارتفاعات کشور از جمله ارتفاعات تهران توصیه کرد: به سبب فعالیت سامانه بارشی طی پنجشنبه همراه با ابرناکی و مه آلودگی، بارش برف و کولاک و احتمال وقوع بهمن، شرایط جوی برای صعود در بیشتر منطقه ها کوهستانی کشور نامساعد است.

ضیاییان در سرانجام با تاکید بر سرمای شدید در ارتفاعات به ویژه در ارتفاعات تهران توضیح داد: با توجه به سرمای شدید طی صبح آدینه و صبح شنبه، برای پرهیز از سرمازدگی تمهیدات لازم به عمل آید. برای ساعات اولیه صبح نیز پدیده مه می تواند منجر به کاهش دید افقی و عمودی و انحراف از مسیر گردد.

منبع: گردشبان

به "کولاک برف و خطر ریزش بهمن در ارتفاعات، شرایط برای کوهنوردی نامساعد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کولاک برف و خطر ریزش بهمن در ارتفاعات، شرایط برای کوهنوردی نامساعد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید