شیخ خزعلی خواستار تغییر نظامی پارلمانی و قانون اساسی عراق شد

به گزارش وبلاگ شخصی من، دبیرکل عصائب اهل الحق عراق از مردم این کشور خواست به دنبال تغییر نظامی پارلمانی و تغییر در قانون اساسی عراق باشند.

شیخ خزعلی خواستار تغییر نظامی پارلمانی و قانون اساسی عراق شد

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ شخصی من، شیخ قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق عراق خواستار تغییر در قانون اساسی و نظامی مجلسی این کشور شد.

او شامگاه چهارشنبه (14 اسفند) در گفت وگو با یک رسانه عراقی، از مردم عراق دعوت کرد که به فکر تغییر در قانون اساسی و نظامی سیاسی فعلی این کشور باشند.

خزعلی که به مناسبت روز شهید مقاومت (چهار مارس) صحبت می کرد، از گروه های سیاسی شیعه خواست وقتشان را در بحث و جدل بر سر انتخاب شخصیت های سیاسی دیگر تلف نکنند و مستقیماً به دنبال انتخاب نخست وزیر مستقل باشند.

او گفت که کابینه باید وزرای مستقلی داشته باشد تا همه احزاب و طیف های سیاسی عراق از آن ها حمایت کنند. به دنبال کناره گیری محمد توفیق علاوی از تشکیل کابینه جدید آن هم کمتر از 24 ساعت مانده به برگزاری جلسه رأی اعتماد مجلس، عراق بار دیگر وارد بحران سیاسی شده است.

خزعلی گفت که استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در جریان اعتراضات این کشور، اوضاع را پیچیده تر کرد چرا که قبل از استعفا، موضوع اصلاحات به دلیل مواضع مردمی و اعتراضات پیش می رفت.

دبیرکل عصائب اهل الحق عراق گفت که موضع این جنبش از ابتدا این بود که نخست وزیر، شخصیتی مستقل باشد؛ نه پست اجرایی داشته باشد و نه قبلا کننده بوده باشد بلکه استاد دانشگاهی یا چیزی شبیه به این باشد.

او در ادامه گفت: به رغم اینکه عامل وخامت اوضاع سیاسی عراق که همان سهم خواهی است، تعیین شده ولی برای معالجه آن، اقدام صحیح و اصولی صورت نگرفت و برخی پنداشتند که تغییر قانون انتخابات و تشکیل کمیساریای عالی انتخابات برای انتخابات جدید برای تحقق اصلاحات کافی است.

او اضافه کرد: بدون حذف دلایل بیماری، نمی توان بیمار را معالجه کرد و نظام مجلسی مبتنی بر اساس سهم خواهی احزاب آن هم نه همه اغلب احزاب، علت اصلی مسائل فرآیند سیاسی عراق است و تا زمانی که این نظام با این کیفیت است، سهم خواهی ادامه خواهد داشت. پس اصلاح واقعی در این است که قانون اساسی تغییر پیدا کند. در غیر این صورت، همه اقدامات اصلاحی تأثیر محدود و جزئی خواهد داشت.

او گفت که تجربه گذشته نشان داده که صرف فشارهای مردمی و مرجعیت برای انتخاب نخست وزیر و تشکیل کابینه مستقل کافی نیست و باید قوانین و ساختار ها تغییر یابد.

خزعلی گفت که این فشارها، بر احزاب سیاسی شیعه تأثیر داشته به همین دلیل آن ها از برخی از خواسته های خود در تشکیل کابینه صرف نظر کردند ولی نیروهای کُرد و سُنی معتقدند که این فشارها به آن ها ربطی ندارد و وظیفه آن ها انتخاب کنندگان خود در کابینه و دولت هستند.

دبیرکل عصائب عراق همچنین از دولت و مردم این کشور خواست به جد اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق را پیگیری کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شیخ خزعلی خواستار تغییر نظامی پارلمانی و قانون اساسی عراق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیخ خزعلی خواستار تغییر نظامی پارلمانی و قانون اساسی عراق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید