علائم کبد چرب که از آن ها بی خبرید!

به گزارش وبلاگ شخصی من، کبد چرب یکی از بیماری هایی است که در اثر چاقی و تجمع چربی در کبد ایجاد می گردد و اگر به آن توجه نگردد منجر به از کار افتادن این عضو حیاتی در بدن خواهد شد.

علائم کبد چرب که از آن ها بی خبرید!

به گزارش فارس به نقل از اکسپرس، کبد یکی از اندام های حیاتی ماست که اگر به درستی از آن مراقبت نگردد می تواند باعث بروز مسائل خطرناکی برای بدن گردد. بیماری کبد چرب که به کبد چرب غیر الکلی نیز شناخته می گردد، به بخشی از شرایط کبدی اشاره دارد که با خوردن الکل مرتبط نیستند و دلیل آن تجمع چربی در کبد است.

علائم شناخته شده بیماری کبد چرب مواردی مانند زرد شدن پوست (یرقان) و درد شکم است. با این حال، بعضی از علائم نیز وجود دارد که مردم آن ها را نمی شناسند.

طبق گفته کلینیک مایو، بزرگ شدن عروق خونی درست در زیر سطح پوست می تواند نشانه ای از بیماری کبد چرب باشد. به طور دقیق تر، این موضوع می تواند به این معنی باشد که فرد مبتلا به استئاتوهپاتیت غیر الکلی (کبد چرب غیر الکلی) است، که شکل تهاجمی این بیماری سیروز یا زخم پیشرفته کبد است.

پزشکان این مرکز توصیه کردند افراد با تماشا این علائم حتما به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار بگیرند.

این کلینیک شرح می دهد: عارضه اصلی بیماری کبد چرب غیر الکلی، سیروز است که در مراحل پایانی در کبد ایجاد می گردد. سیروز در پاسخ به آسیب کبدی مانند التهاب رخ می دهد.

همانطور که کبد کوشش می نماید تا التهاب را متوقف کند، نواحی اسکار (فیبروز) ایجاد می گردد. با ادامه التهاب، فیبروز توسعه می یابد و بافت کبد را بیشتر و بیشتر درگیر می نماید.

اگر این مورد درمان نگردد، سیروز می تواند منجر به تجمع مایع در شکم (آسیت)، تورم ورید های مری (واریس مری) که می تواند پاره گردد و خونریزی کند، گیجی، خواب آلودگی و مشکل در تکلم (آنسفالوپاتی کبدی)، سرطان کبد و نارسایی کبد در مرحله پایانی گردد که منجر به از کار افتادن کبد می گردد.

محققان می گویند: بین پنج تا 12 درصد از ابتلا ها به استئاتوهپاتیت غیر الکلی به سیروز پیشرفته می رسد. بیماری کبد چرب اغلب در مراحل اولیه خود علائمی را نشان نمی دهد. با این حال، بیماران ممکن است خستگی و درد شکم را تجربه نمایند.

سایر علائم احتمالی سیروز عبارتند از: تورم شکم (آسیت)، بزرگ شدن طحال، قرمزی کف دست ها، زردی پوست و چشم (یرقان).

در حالی که دلیل بیماری کبد چرب دقیقاً معین نیست، اما عواملی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سیروز را افزایش دهد که شامل اضافه وزن یا چاق بودن، مقاومت به انسولین، قند خون بالا (هیپرگلیسمی) که نشان دهنده پیش دیابت یا دیابت نوع 2 است و سطوح بالای چربی، به ویژه تری گلیسیرید در خون است.

پزشکان می گویند: برای بعضی افراد، چربی اضافی به عنوان سمی برای سلول های کبد عمل می نماید و باعث التهاب کبد و کبد چرب غیر الکلی می گردد که ممکن است منجر به ایجاد بافت اسکار در کبد گردد.

عوامل خطر برای بیماری کبد چرب در هر مرحله عبارتند از: کلسترول بالا، سطح بالای تری گلیسیرید در خون، سندرم متابولیک، چاقی (به ویژه زمانی که چربی در شکم متمرکز شده)، سندرم تخمدان پلی کیستیک، دیابت نوع 2، کم کاری تیروئید، غده هیپوفیز کم کار (هیپوفیتاریسم). بعلاوه هرچه سن شما بالاتر باشد احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.

برای کاهش خطر، پزشکان توصیه می نمایند افراد رژیم غذایی سالم و متعادل و وزن مناسبی داشته باشند و بیشتر ورزش نمایند.

منبع: فرارو

به "علائم کبد چرب که از آن ها بی خبرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم کبد چرب که از آن ها بی خبرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید