محل تازه فیلمبرداری اثر تازه نرگس آبیار در عمارت نصیرالملک واکنشها را برانگیخت

به گزارش وبلاگ شخصی من، ایسنا/ براساس خبرهای واصله، محل نو فیلمبرداری اثر تازه نرگس آبیار در عمارت نصیرالملک واکنشها را برانگیخت.

محل تازه فیلمبرداری اثر تازه نرگس آبیار در عمارت نصیرالملک واکنشها را برانگیخت

ساخت فیلم و سریال خانگی سووشون به کارگردانی نرگس آبیار تا کنون در سه مکان تاریخی باغ عفیف آباد، ارگ کریم خان زند و خانه نصیرالملک در شهر شیراز اجرا شده است. فیلمبرداری در این لوکیشن ها با توجه به جنبه های خاص تاریخی آنها خود به خود حساسیت ها و واکنش هایی را برانگیخته است؛ چرا که گروه فیلمسازی الزامات خود را دارد حوزه میراث فرهنگی نیز حساسیت ها و پروتکل های خاص خود را. این دو طبعا در جاهایی به انطباق نمی رسند.

این در حالی است که سازمان وقت (وزارت) میراث فرهنگی از سال 1393 ساخت فیلم های سینمایی و سریال را در مکانهای تاریخی ممنوع نموده است. هرچند این قانون در چند سال اخیر بطور کامل مانع از حضور گروه های فیلمساز در اماکن تاریخی نشده است.

حدود یک سال پیش، وقتی ساخت دکور سریال سووشون در باغ عفیف آباد شیراز با رجوع به همان قانون با هجمه ای از انتقادها روبرو شد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مسئولیت صدور مجوز ساخت این فیلم در مکان های تاریخی شیراز را نپذیرفت و در برابر آن سکوت کرد. آن هم درحالی که کارگردان این اثر پیش از شروع فیلمبرداری دیداری با عزت الله ضرغامی داشت.

او در پاسخ به انتقادها قول داد که بخشی از الحاقات دکور ساخته شده در این باغ تاریخی را بردارد و گفت: علی رغم نظر گروه فراوری که بصرفه نبود این سریال را در شهر شیراز کار کنیم و بهتر بود در تهران کار کنیم، اصرار کردم در شیراز این سریال ساخته گردد، بخاطر آنکه معماری و اتمسفر شیراز بتواند در سریال نشان داده و ثبت گردد. به نظرم، تهران و شهرکهای سینمایی برای تهران قدیم ساخته شده و معماری شیراز بسیار متفاوت، عجیب و شگفت انگیز است و سریال سووشون که مال شیراز است، باید در این شهر با بناهایی متعلق به همان دوره فیلمبرداری میشد.

پس از آنکه فعالان میراث فرهنگی درخواست توقف ساخت این سریال را در باغ تاریخی عفیف آباد شیراز داشتند در ادامه که ارگ کریم خانی در اختیار گروه فیلمساز نهاده شد، با حمایت مقامات استانی بویژه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همراه شد؛ بگونه ای که این مقام مسئول پس از آنکه انتشار تصاویری از بسته شدن ارگ کریم خانی به روی مردم و گردشگران به علت فیلمبرداری سریال سووشون با واکنش هایی همراه شد، گفت: سریال سووشون اثر تاریخی ملی برای شناساندن فارس به مردم و ماهیت کار تبلیغ و تبیین جایگاه والای فارس در تاریخ کشور در دوران حساس است، بنابراین شرایط مساعدت حداکثری برای تحقق مناسب اهداف مشخص شده در ساخت سریال در فارس ادامه خواهد داشت.

حالا پس از خانه زینت الملک، قرعه سووشون به نام خانه نصیرالملک افتاده است؛ عمارتی که در تاریخ 30 اردیبهشت 1354 خورشیدی با شماره 1068 به ثبت ملی رسیده و از شاهکارهای هنر و معماری شیراز بشمار می آید. البته این خانه که در اختیار پروژه سووشون و گروه کارگردانی نرگس آبیار نهاده شده بود، سالهاست بازدید عمومی ندارد. طبیعتا این بیم را برای بعضی پدید آورده که در جریان ساخت پروژه فیلمسازی به این بنای تاریخی آسیب هایی وارد گردد.

سیاوش آریا، پژوهشگر و فعال میراث فرهنگی میگوید: در گام نخست و برپایه قوانین میراث فرهنگی کشور که آشکارا به آن اشاره شده است، فیلمبرداری و عکاسی حرفه ای در مکانهای تاریخی و فرهنگی ممنوع است. این قانون در سال 1393 خورشیدی ابلاغ شده و لغو آن نیز راهکارهایی دارد و هیچ فردی نمی تواند و نباید این قانون را زیر پا بگذارد.

این پژوهشگر میراث فرهنگی ادامه می دهد: این خانه در سالهای گذشته از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (سازمان وقت) بازسازی شده است، با این حال این عمارت برای مردم شیراز قابل بازدید نیست، چه برسد برای گردشگران؛ زیرا سالهاست که دفتر پایگاه پژوهشی بافت تاریخی شیراز در آن مستقر شده است. اکنون این پرسش به میان می آید که چگونه خلاف قانون شفاف و روشن میتوان عمل کرد؟ اگر رخداد ناگواری در این خانه تاریخی که چشم و چراغ خانه های تاریخی شهرستان شیراز و کشور است، از سوی گروه فیلمبرداری مستقر روی می داد، چه کسی جوابگو است و کدام نهاد یا ارگان یا وزارتخانه زیر بار آن می رفت؟ و پاسخ آیندگان را چگونه خواهیم داد؟

او درباره ارزش و اهمیت خانه نصیرالملک نیز گفت: این خانه ارزشمند بازمانده از دوران قاجار در محله گودعربان، در مجاورت خیابان لطفعلی خان زند و در کنار مسجد نصیرالملک جای دارد که بخشی از مجموعه بزرگ جلوخان (فضایی شبیه به میدان)، گرمابه، آب انبار و مسجد بوده که از سوی حاجی میرزا حسنعلی خان نصیرالملک، فرزند سوم حاجی قوام الملک و از فرمانروایان فارس در دوره قاجار ساخته شده و هم اینک جلوخان و گرمابه آن از میان رفته است.

این فعال میراث فرهنگی اضافه نمود: این خانه دارای دو حیاط شمالی و جنوبی است که یک محور اصلی طولی دارد که در راستای آن، اندرونی و اتاق بزرگ ارسی آن و بیرونی و اتاق ارسی بیرونی نهاده شده است. از این مجموعه، تنها اندرونی خانه و اتاق ارسی چلیپا شکل آن برجای مانده و بیرونی تبدیل به پاسگاه نیروی انتظامی شده بود که هم اینک متروک شده است. ورودی خانه در شروع در یک جلوخان جای داشته که با ساخت خیابان، جلوخان، هشتی و بخشی از پله ارتباطی به اتاق های جانبی اندرونی نیز ویران شده است.

به گفته او، آنچه هم اینک از خانه نصیرالملک به جای مانده است، دربرگیرنده تالار اصلی (تالار آینه)، بخشی از حیاط اندرونی، بیرونی و زیر زمین است. پس از گذر از یک راهرو کوچک با تزئینات گچبری به رنگ سبز یشمی اتاق کوچکی واقع شده است که به تالار آینه می رسد. تزئینات گچ و آینه بیشترین تزئینات خانه نصیرالملک را تشکیل می دهند. اتاق های اشکوب دوم دارای دو ردیف طاقچه با تزئینات گچ و آینه است. تالار و اتاق ها در برگیرنده طاقچه ها، رفت ها با تزئینات گچ و آینه با نقش های ترکیبی ایرانی و اروپایی است. سقف در دو اشکوبه به گونه تخت کوبی دارای نقاشی هایی به شیوه و سبک اروپایی است. در نقاشی ها، نگاره های خانه ها، کلیساها و چهره های اروپایی دیده می شوند. در امتداد جنوبی راهرو شرقی کنار تالار اصلی گاوچاهی جای دارد که هنوز بخشهایی از حوض و راه جلو چاه برجای ماند.

منبع: همگردی

به "محل تازه فیلمبرداری اثر تازه نرگس آبیار در عمارت نصیرالملک واکنشها را برانگیخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محل تازه فیلمبرداری اثر تازه نرگس آبیار در عمارت نصیرالملک واکنشها را برانگیخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید