کارشناس حقوقی: استعفای رئیس جمهور عراق تا هفت روز اجرایی نیست

به گزارش وبلاگ شخصی من، یک کارشناس حقوقی عراقی گفت، اگر رئیس جمهور عراق استعفای خود را پس نگیرد، بعد از هفت روز استعفای او اجرایی می شود.

کارشناس حقوقی: استعفای رئیس جمهور عراق تا هفت روز اجرایی نیست

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ شخصی من، طارق حرب کارشناس حقوقی عراقی در واکنش به نامه رئیس جمهور این کشور به مجلس برای استعفا، گفت که این استعفا، بعد از هفت روز از اعلام آن، اجرایی خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری رووداو عراق، حرب گفت، استعفای رئیس جمهور، عملیاتی نیست مگر اینکه هفت روز از تاریخ اعلام آن بگذرد. در این مدت اگر رئیس جمهور آن را پس نگیرد، رئیس مجلس باید جایگزین او شود.

طبق این گزارش، از آنجا که رئیس جمهور معاون ندارد، رئیس مجلس مسئولیت او را بر عهده خواهد گرفت تا طی یک ماه رئیس جمهور جدید انتخاب شود.

برهم صالح رئیس جمهور عراق امروز (پنجشنبه) در نامه ای به مجلس، آمادگی خود برای استعفا را به اطلاع نمایندگان مجلس رساند و از آنان خواست تا آنها در خصوص وضع فعلی تصمیم بگیرند.

پس از آغاز اعترضات خیابانی از ابتدای ماه اکتبر (9 مهر)، دولت عراق، دو ماه بعد در آخر ماه نوامبر استعفا کرد و از یک ماه پیش، مجلس و ریاست جمهوری عراق، در حال تلاش برای معرفی نامزدی جدید و مورد توافق عموم احزاب سیاسی برای کرسی نخست وزیری هستند.

صالح در این نامه تأیید کرده که مجلس در نامه ای، فراکسیون اکثریت را البناء اعلام کرده و البناء نیز اسعد عبدالامیر العیدانی استاندار فعلی بصره را برای نخست وزیری معرفی کرده است اما او در شرایط کنونی به دلیل آنکه نقض قانون اساسی صورت نگیرد، از معرفی العیدانی برای نخست وزیری امتناع می کند و تصمیم را در اختیار مجلس قرار می دهد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "کارشناس حقوقی: استعفای رئیس جمهور عراق تا هفت روز اجرایی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناس حقوقی: استعفای رئیس جمهور عراق تا هفت روز اجرایی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید