دولت وفاق ملی لیبی مشارکت در مذاکرات نظامی ژنو را تعلیق کرد

به گزارش وبلاگ شخصی من، دولت وفاق ملی در پی حمله به بندر غرب این کشور مشارکتش در مذاکرات نظامی در ژنو را تا زمانی که جامعه جهانی موضعی صریح درخصوص تجاوزات طرف مقابل اتخاذ کند، به حالت تعلیق درآورد.

دولت وفاق ملی لیبی مشارکت در مذاکرات نظامی ژنو را تعلیق کرد

به گزارش وبلاگ شخصی من، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، شورای ریاستی وابسته به دولت وفاق ملی در بیانیه ای بیان کرد، هرگونه مذاکراتی بدون آتش بس دائمیِ شامل بازگشت آوارگان و تضمین امنیت پایتخت و شهرهای دیگر در قبال هر تهدیدی بی معنی است.

این دولت از جامعه جهانی خواست به اجرای قطعنامه هایش پایبند بوده و تدابیر بین المللی قاطع و ملموسی را در مورد شورش تجاوزگرانه و کشورهای حامی آن بگیرد.

دولت وفاق ملی با بیان اینکه صلح زیر بمباران ممکن نیست اضافه نمود: در چارچوب حق دفاع مشروع و قانون بین المللی و امکاناتی که داریم به بازدارندگی مقابل متجاوز ادامه می دهیم تا متجاوزان را به عقب نشینی وادار کنیم.

این دولت بی توجهی بین المللی درباره اهانت به قطعنامه شورای امنیت و اهانت مکرر به مصوبات کنفرانس برلین را محکوم کرد.

نیروهای شرق لیبی (ارتش ملی لیبی) بیان کردند به بندر دریایی در طرابلس، پایتخت حمله کردند و انبار مهمات را هدف گرفتند. ارتش ملی لیبی که مستقر در شرق این کشور است و سرکردگی آن را خلیفه حفتر به عهده دارد، جزئیاتی از مهمات هدف گرفته شده ارادئه نکرد.

پیشتر ارتش بدون اعلام جزئیاتی گفته بود، یک کشتی ترکیه را که حامل سلاح برای دولت وفاق ملی بوده هدف گرفته است.

بندر طرابلس دروازه اصلی عبور غذا، سوخت، گندم و واردات دیگر به منطقه پایتخت است که شاهد درگیری و عملیات ارتش شرق لیبی است که از ابتدای آوریل برای تسلط بر این شهر وادر عمل شده است.

مسؤولان بندر گفتند، مقامات بعد از حمله روز سه شنبه تمام کشتی ها از جمله نفتکش ها را به خارج از بندر منتقل نموده اند و نیروهای ارتش شرق می گویند، چهار موشک به این بندر شلیک نموده اند.

به گفته دیپلمات ها، ترکیه از ژانویه کشتی های حامل سلاح و سلاح های سنگین را به طرابلس و بندر مصراته در غرب لیبی فرستاده است. ارتش حفتر هم پیمان دولت موازی در شرق نیز حمایتی از اردن، امارات، مصر و مزدوران روس دریافت می نماید زیرا بنادر شرق و فرودگاه هایش خارج از کنترل دولت طرابلس هستند.

حمله روز سه شنبه در حالی بود که افسران دولت وفاق ملی و ارتش شرق در چارچوب مذاکرات دو جانبه در ژنو به منظور برقراری آتش بس دائمی ملاقات داشتند..

غسان سلامه، فرستاده سازمان ملل به لیبی نیز اظهار کرد: دو طرف برای بار دوم نشستن دریک سالن را رد کردند و ما امیدواریم شاهد پیشرفت باشیم..

سلامه اضافه نمود: شرایط میدانی در سایه آتش بس بسیار شکننده است و هیچ طرف تا به امروز از مبدا پذیرش آتش بس عقب نشینی ننموده است و ما به دنبال سازوکاری برای پیشرفت هستیم.

اما یک مقام دولت وفاق ملی گفت، به نظر نمی رسد حفتر آماده مذاکره باشد.

محمد علی عبدالله، مشاور دولت وفاق ملی گفت: مردم، شهرک ها، شهرها و زیرساخت های اصلی غیرنظامی در معرض حملات حفتر و امارات، مصر، اردن و روسیه هستند ما احتیاج به تحرک واقعی و جدی داریم.

سلامه گفت، آتش بس پیش شرط احراز پیشرفت در مسائل دیگر نظیر نحوه توزیع درآمدهای نفتی کشور به طور بهتر نیست و مذاکرات مالی به شکل مثبتی در جریان است.

فرستاده سازمان ملل تاکید نمود: بعد مالی خوب پیش می رود اما بعد نظامی شرایط دشواری دارد.

وی گفت، شروطی را از سوی مردم قبایل هم پیمان ارتش خلیفه حفتر درباره سرانجام دادن به تعطیلی بنادر صادر کننده نفت در شرق دریافت نموده اما آنها شروط کلی هستند باید در مذاکرات سازمان ملل در ژنو در روزهای آینده مورد آنالیز قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دولت وفاق ملی لیبی مشارکت در مذاکرات نظامی ژنو را تعلیق کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت وفاق ملی لیبی مشارکت در مذاکرات نظامی ژنو را تعلیق کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید